GALA INAUGURUJĄCA OBCHODY 95. ROCZNICY POWOŁANIA POLICJI KOBIECEJ

4 marca br., w stołecznym Domu Kultury KADR w Warszawie, odbyła się gala inaugurująca obchody 95. rocznicy powołania policji kobiecej, w której udział wzięli Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław SZYMCZYK, jego zastępcy, a także przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji, komendanci, dowódcy i dyrektorzy z CBŚP, BSWP, CPKP BOA, CLKP, komendanci wojewódzcy, stołeczny i szkół Policji oraz przedstawiciele kadry kierowniczej KGP i Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Związek Zawodowy Pracowników Policji reprezentowała nasza siła kobieca w osobach: Danuta HUS – Przewodnicząca Komisji Krajowej i Joanna STEC-TRZPIL – Wiceprzewodnicząca Komisji Krajowej.
Dyskretna muzyka z epoki wprowadziła gości w nastrój lat 20. ubiegłego wieku, a wokalistka wykonała utwór „Świat Ordonki”. Prowadzący galę rozpoczęli od rozmów z zaproszonymi gośćmi – historykiem dr. hab. Piotrem GOŁDYNEM oraz pierwszą kobietą w historii, która uzyskała stopień generalski w Policji – nadinsp. w st. spocz. Ireną DOROSZKIEWICZ. Rozmowy przeplatały występy policyjnych wokalistów.

Zorganizowanie gali w sali kinowej domu kultury miało swoje uzasadnienie, bowiem po rozmowach wprowadzających odbyła się premiera filmu o współczesnych, polskich policjantkach, zrealizowanego siłami Biura Komunikacji Społecznej KGP. Przeplatany efektownymi ujęciami obraz to ujęte w formie reportażowej kariery ośmiu funkcjonariuszek z terenu całej Polski, mających różny staż i pełniących służbę na różnych stanowiskach. Już wkrótce obraz ten dostępny będzie na portalu www.policja.pl

Po przyjętej brawami projekcji na scenę weszły policjantki występujące w filmie otrzymały z rąk Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława SZYMCZYKA pisemne podziękowania za udział w filmie i postawę godną tradycji pierwszych policjantek II Rzeczypospolitej. Za wsparcie gali i obchodów rocznicowych pisemne podziękowania otrzymali także prezesi stowarzyszeń „Rodzina Policyjna 1939 r.”.

W swoim przemówieniu szef Policji, prócz podziękowań i życzeń dla pań służących i pracujących w tej formacji, powiedział m.in.:

W zaprezentowanym filmie jedna z pań powiedziała, że siła jest kobietą – święte słowa, ale słyszałem kiedyś takie stwierdzenie, że policja jest kobietą i myślę, że wszyscy tu obecni bez trudu się z nim zgodzimy. (…) Jeszcze wczoraj, przeglądając materiały zastanawiałem się, czy w 1925 roku pierwsze 30 przyjętych do służby policjantek mogło spodziewać się, że za 95 lat w Policji służyć będzie ponad 16 tys. pań, a kolejne 18 tys. pracować będzie na stanowiskach cywilnych? Czy przyszło im do głowy, że w 2015 roku kobieta zostanie generałem Policji, a dwa lata później pierwsza z Pań będzie Zastępcą Komendanta Głównego Policji? (…) Miałem szczęście spotykać na swojej zawodowej drodze niezwykłe kobiety, które były doskonałymi specjalistami w swoich dziedzinach. I życzę Wam, abyśmy w jakiejś nieodległej perspektywie czasowej doczekali tego momentu, kiedy kobieta stanie na czele polskiej Policji.

Uroczystości rocznicowe będą organizowane przez cały rok w poszczególnych garnizonach.

Źródło tekstu i zdjęć: Jacek Herok i Izabela Pajdała – miesięcznik 997

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *